Korekcja palucha koślawego i palców młotkowatych

Czym są palce młotkowate i paluch koślawy?

Paluchy koślawe znacznie częściej są przez pacjentów nazywane haluksami. Jest to dość powszechna, szczególnie u kobiet, dolegliwość objawiająca się zagięciem osi palucha  w stawie śródstopno-paliczkowym. Towarzyszą temu często palce młotkowate. Część pacjentów decyduje się na leczenie ze względów kosmetycznych, ale często decyzja podejmowana jest ze względu na dolegliwości bólowe, powtarzające się stany zapalne w okolicy stawu śródstopno paliczkowego i problemy z doborem obuwia.

 

Na czym polega korekcja palucha koślawego i palców młotkowatych? 

Przede wszystkim należy działać prewencyjnie i niwelować metodami zachowawczymi nawet najmniejsze deformacje w obrębie stopy. Pomocne okazują się: zmniejszenie masy ciała, ćwiczenia rehabilitacyjne, odpowiednio wyprofilowane obuwie i wkładki ortopedyczne. Zdarza się jednak, że deformacja jest na tyle duża czy uciążliwa, że potrzebne jest leczenie operacyjne. Zabieg taki przeprowadza się w znieczuleniu, używając nowoczesnych i mało inwazyjnych metod. Stosuje się zarówno plastykę tkanek miękkich jak i kości. Przebieg zabiegu i zastosowane metody zależą od nasilenia problemu i są dobierane bardzo starannie, by pacjent mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia.

 

Jak zadbać o stopy po korekcji palucha koślawego i palców młotkowatych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dolegliwości te mają tendencję do nawracania. Należy więc stosować się do zaleceń, które najczęściej obejmują ćwiczenia, zmniejszenie masy ciała w przypadku otyłości lub nadwagi, wybieranie wygodnego, wyprofilowanego obuwia oraz stosowanie wkładek ortopedycznych. Moment rozpoczęcia rehabilitacji oraz jej zakres ustalany jest dokładnie z ortopedą.