Co oznacza uszkodzenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia?
Mięsień dwugłowy ramienia umożliwia obracanie ramienia i zginanie ręki w łokciu. Wszystkie te czynności są niemożliwe lub znacznie utrudnione w przypadku uszkodzenia ścięgna mięśnia. Uszkodzeniu może ulec przyczep proksymalny mięśnia w okolicy barku lub dystalny w okolicy łokcia. Zerwanie ścięgna może być tylko częściowe lub całkowite, a często poprzedza je tzw. tendinopatią. Może więc dojść do niego nagle, na skutek urazu, jak również w wyniku stopniowego uszkadzania się ścięgna prowadzącego ostatecznie do jego zerwania. Głównym objawem jest ból w rejonie barku lub łokcia, a w przypadku nagłego urazu można wręcz usłyszeć trzask, chrupnięcie. W przypadku tendinopatii, mamy do czynienia również z bólem, ale zwykle jest on słabszy, nasila się przy intensywnym poruszaniu ramieniem. Utrudnione jest też obracanie ręki czy zginanie jej. Ważne, by w przypadku zauważania tego typu objawów, niezwłocznie podjąć leczenie, zapobiegające całkowitemu zerwaniu ścięgna.
Jak leczy się uszkodzenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia?
Łatwość postawienia diagnozy zależy od stopnia uszkodzenia. W przypadku całkowitego zerwania, nie ma wątpliwości już po obejrzeniu “gołym okiem” ramienia pacjenta, na którym tworzy się charakterystyczna deformacja. W każdym innym przypadku przeprowadza się wnikliwy wywiad, badanie fizykalne oraz badania obrazowe. W przypadku mniejszych uszkodzeń stawia się w pierwszej kolejności na leczenie zachowawcze, obejmujące odciążenie kończyny, leki przeciwzapalne, zimne okłady czy odpowiednio dobrane ćwiczenia. W sytuacji poważnych urazów wybór pada na leczenie operacyjne – naprawę (tzw. tenodezę) ścięgna czyli powtórne jego przytwierdzenie do kości.
Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?
Powrót do sprawności wymaga rehabilitacji w okresie pooperacyjnym i najczęściej trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja może rozpocząć się w następnym dniu po operacji.