Jakie są wskazania do wykonania artroskopii stawu kolanowego?
Na zabieg artroskopii kolana kierowani są najczęściej pacjenci po urazach czy znacznych przeciążeniach stawu. Są to więc zwykle osoby kontuzjowane w wyniku aktywności fizycznej, ale nie tylko. Artroskopię można wykonać także w przypadku stwierdzenia ciał wolnych, torbieli, zmian o charakterze zwyrodnieniowym czy nowotworowym a nawet złamań. Ze względu na liczne zastosowania i małą inwazyjność artroskopia jest dzisiaj powszechną i skuteczną metodą diagnostyczną i zabiegową.
Jak przebiega artroskopia stawu kolanowego?
Zabieg taki przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Wykonuje się niewielkie nacięcie, wprowadza się artroskop, a do środka podaje się roztwór soli fizjologicznej, ułatwiającej oglądanie stawu przez specjalną kamerkę. Można wówczas dokładnie obejrzeć i ocenić wewnątrzstawowe struktury kolana: chrząstki stawowe, więzadła, łąkotki i błonę maziową. Przez dodatkowe nacięcie oprócz kamerki wprowadza się odpowiednie narzędzia artroskopowe pozwalające na skuteczne przeprowadzenie leczenia.
Jak przygotować się do artroskopii stawu kolanowego?
Kluczowa jest przedzabiegowa wizyta, podczas której pacjent dowie się wszystkiego, co istotne zarówno w przygotowaniu, przebiegu jak i dochodzeniu do siebie po zabiegu. Najczęściej przed podjęciem decyzji o zabiegu wykonuje się szereg badań obrazowych i laboratoryjnych. Pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko WZW typu B.
Jak wygląda rekonwalescencja po artroskopii stawu kolanowego?
Nacięcie jest niewielkie, blizna nieznaczna, a operowany dość szybko wraca do zdrowia. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia lub nazajutrz. Zalecenia i wskazówki dobierane są indywidualnie. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja, której zakres i moment rozpoczęcia ustalamy w zależności od zakresu operacji.