Ból kolan – możliwe przyczyny, domowe sposoby leczenie, zapobieganie

Ból kolan – możliwe przyczyny, domowe sposoby leczenia, zapobieganie

Nie ma jednoznacznych przyczyn, dla których mogą wystąpić bóle kolan.  Niemniej jednak często  początek problemu można samemu zidentyfikować na skutek mechanicznych urazów, które pojawiają  się przy intensywnym treningu sportowym (w szczególności bez przygotowania organizmu na nagły wysiłek) lub też przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.  Tym samym mówimy tutaj o skutkach przeciążenia, czyli mechanicznych urazach, do których zaliczamy: zwichnięcia lub skręcenia, naderwania ścięgna, uszkodzenia chrząstki.  Bardziej szczegółowa lista może obejmować następujące problemy:   

  • stłuczenie kolana,
  • złamanie stawu kolanowego,
  • uraz łąkotki,
  • zwichnięcie kolana,
  • skręcenie stawu kolanowego,
  • naciągnięciu, naderwaniu lub zerwaniu mięśnia znajdującego się w pobliżu stawu.   

bol kolana ortopeda krakow

Objawy wyżej wymienionych schorzeń to przede wszystkim silny ból, mrowienie, drętwienie, zasinienie, ograniczona ruchomość kolana, obrzęk i uczucie miejscowego ciepła

Jednak nie wszyscy wiedzą, ze bóle kolan mogą wynikać nie tylko z urazów mechanicznych. Bardzo często degeneracja narządu jest procesem powolnym, będącym na przykład skutkiem zwyrodnienia stawów czy też rezultatem zakażenia bakteryjnego (wówczas objawem jest silny ból, obrzęk, zaczerwieniona skóra a niejednokrotnie podwyższona temperatura). Bóle kolan to również objaw boreliozy, cukrzycy, dny moczanowej. Towarzyszy także chorobom reumatoidalnym.   

Zapobieganie i domowe sposoby łagodzenia bólu kolan

Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skontaktować się z lekarzem ortopedą  celem postawienia diagnozy i wprowadzenia właściwego postępowania w zakresie leczenia. Samodzielna diagnoza może pogorszyć stan i przyczynić się do natężenia bólu.  

Przede wszystkim najważniejsza jest prewencja podczas wysiłku fizycznego. Przy każdym zaplanowanym treningu należy zadbać o odpowiednie obuwie. Najważniejsze jest również właściwe dopasowanie  intensywności ćwiczeń do dotychczasowej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest również sama rozgrzewka czy, co może nie dla wszystkich wydawać się oczywiste, odpowiednia technika biegu.   

Inne działania prewencyjne obejmują właściwa dietę. Produkty wysokobiałkowe  wzmacniają chrząstki kolanowe. Z kolei warzywa i owoce wpływają pozytywnie na elastyczność stawów. 

W przypadku już pojawiającego się bólu, przed konsultacja lekarską,  można sobie pomoc poprzez zimne okłady czy tez ortezę, czyli opaskę podtrzymującą nam rzepkę.  Innym sposobem na radzenie sobie z bólem jest kąpiel z dodatkiem soli Epsom, która jako związek siarki i magnezu może złagodzić ból stawów oraz mięśni.  Oczywiście zawsze jest istotne nawadnianie organizmu. Bóle w stawach mogą pojawiać się na skutek deficytu wody w organizmie, gdy ten zaczyna ją pobierać ze struktur stawowych.  Inne niekonwencjonalne metody to wibroterapia lub też orientalne maści wspomagające regenerację narządu ruchu. 

Więcej i bardziej szczegółowo o schorzeniach w  obrębie kolan znajdziesz w kolejnych artykułach mojego poradnika, natomiast ze mną możesz umówić się na konsultacje zarówno poprzez moją stronę a także poprzez profil na portalu znanylekarz.pl/szymon-zmuda/

Leave a comment